logo

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

کلمه ی کابینت برگرفته از واژه ی فرانسوی (cabane) به معنای محفظه ای پنهان است .

امروزه پرطرفدارترین کابینت ها به دو دسته تقسیم می شوند :

1.کابینت کلاسیک 2.کابینت مدرن

در بخش اجرای دکوراسیون داخلی ، طراحی کابینت ها از اصلی ترین بخش ها هستند چرا که انتخاب نوع و سبک کابینت آشپزخانه تاثیر بسیار زیادی در چیدمان آشپزخانه دارد به این شکل که اگر سبک طراحی کابینت کلاسیک و سنتی باشد تمامی آشپزخانه حس سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک را به خود میگیرد و اگر سبک کابینت آشپزخانه مدرن باشد تمامی آشپزخانه در این قالب به چشم بیننده می آید .

در گذشته برای اجرای آشپزخانه گنجه هایی به منظور نگه داری ظروف و آذوقه قرار میگرفت . این محفظه ها علاوه بر عملکرد و کاربری خود دارای ظاهری کاملا ایرانی بودند اما با گذشت زمان این گنجه های ایرانی جای خود را به کابینت های کلاسیک در آشپزخانه ها دادند و به این ترتیب کابینت های چوبی کلاسیک ساخته شدند تا گرما بخش قلب خانه باشند .

از جمله ویژگی های کابینت آشپزخانه کلاسیک ، درب ها ، تاج ها و سر ستون هایی است که با جزئیات و ابزار خوردگی های فراوان در کنار دستگیره هایی با نقش و نگار ، شکوه و عظمت یک آشپزخانه مجلل و سلطنتی و تاریخ گونه به بیننده القا میکند و موجب می شود طرفداران زیادی به این سبک روی آورند . یکی از مهمترین ویژگی های اجرای کابینت آشپزخانه کلاسیک به وجود آوردن فضایی است که حس صمیمیت و نوستالژیک ایجاد کند و در واقع استفاده از چوب در این سبک برای ایجاد حس گرما و نشاط ضروری است . درست نقطه مقابل این سبک از کابینت ها سبک دیگری قرار دارد که به دور از هر گونه تزئینات با سادگی تمام در قسمت درب ها و دستگیره ها ظاهری کاملا صنعتی و امروزی به خود گرفته است و آشپزخانه را در پوسته ای کاملا مدرن به نمایش میگذارد .

با پیشرفت تکنوژی و به روز شدن متریال های و ابزار های مصرفی صنعت کابینت نیز دستخوش پیشرفت ها و دگر گونی های بسیار زیادی شده است . ابتدایی ترین متریال موجود برای ساخت کابینت آشپزخانه چوب بود و به علت هزینه بالا و وجود برخی مشکلات در استفاده از چوب مثل رطوبت پذیری و آسیب پذیری در برابر حشرات کم کم استفاده از کابینت های فلزی رایج شد و با گسترش علم امروزه کابینت هایی از جنس ام دی اف ، هایگلاس ، پنل های چوبی و سنگ های کورین با کیفیت بسیار بالایی در اختیار مصرف کننده ها قرار گرفته اند که با کمی خلاقیت می توان طرح های سنتی و یا مدرن را در دل یک دکوراسیون لوکس و منحصر بفرد اجرا کرد .

علاوه بر تفاوت هایی که این دو سبک کابینت در جزئیات ظاهری دارند میتوان به مواردی در اصول و استانداردهای اجرایی نیز اشاره کرد . کابینت های کلاسیک دارای ارتفاع کمتر و عمق بیشتر نسبت به کابینت های مدرن اجرا می شوند . کابینت کلاسیک گاها با نام کابینت فریم دار نیز شناخته می شود . اگر نگاه دقیق تری به تفاوت های این سبک داشته باشیم موارد بسیار زیادی وجود دارد که موجب جذابیت هر یک از این دو سبک شده است و در واقع این موارد موجب شده تا طرفدارانی مختص به خود را داشته باشند . اما نکته ای که لازم است به آن توجه کنیم در صورتی که هر یک از این سبک ها را برای طراحی و چیدمان داخلی خود انتخاب میکنید باید از تمام قواعد و اصول پیرامون سبک طراحی داخلی انتخاب شده پیروی کرد و به هیچ عنوان نباید این دو سبک از طراحی را با یکدیگر ترکیب کرد چرا که تلفیق این دو سبک موجب بی هویت شدن فضا می شود و در واقع باعث ایجاد آشفتگی در نگاه بیننده میگردد در صورتی که استفاده از هر یک به تنهایی می تواند ظاهری فوق العاده به دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه بدهد .

قبل از انتخاب سبک برای کابینت آشپزخانه خود توصیه میکنیم تا با ویژگی ها و اصول هر یک از سبک ها به طور کامل آشنا شوید تا با توجه به فضای موجود و نیاز های خانواده بهترین انتخاب را داشته باشید . در آشپزخانه های با متراژ کم که امروزه در اکثر منازل یافت میشود لازم است از ذره به ذره ی فضا استفاده مفید و لازم را داشته باشیم و گاها مشاهده میشود کابین هایی با عمق و پهنای نا مناسب ساخته شده است که موجب می شود از کارآیی کابین ها کاسته شود که در این مواقع لازم است تا با استفاده از اکسسوری هایی مناسب این مشکل را تا حدود زیادی رفع کرد .

در مجموع سبک کابینت آشپزخانه باید با توجه به فضای موجود و نیازهای کارفرما انتخاب شود تا در کنار دیگر بخش های دکوراسیون داخلی منزل جلوه زیادی داشته باشد و موجبات آسایش و راحتی را برای استفاده کنندگان ایجاد کند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با شماره تلفن 09122524678 تماس بگیرید و یا به اطلاعات درج شده در صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید .

از نمونه کارهای اجرای دکوراسیون داخلی ، طراحی و اجرای کابینت اشپزخانه ، طراحی و اجرای ویلا و طراحی نمای ساختمان شرکت معماری و دکوراسیون داخلی مهرآداک دیدن نمایید .